Ekonomi

ABD hanehalkı borcu 17 trilyon doları aştı

ABD Merkez Bankası New York şubesi tarafından hazırlanan 2023 yılının ilk çeyreğine ilişkin Hanehalkı Borç ve Kredi Raporu yayınlandı.

Buna göre yılın ilk çeyreğinde Amerikalıların toplam hanehalkı borcu bir önceki çeyreğe göre yüzde 0,9 artarak 17,05 trilyon dolara ulaştı.

Yılın ilk çeyreğinde bir önceki çeyreğe göre 148 milyar dolar artan hanehalkı borcu, yıllık bazda 1,21 trilyon dolar arttı.

KONUT KREDİSİ BÜYÜMESİNDE YAVAŞLAMA

Amerikalıların hanehalkı borcunda en yüksek pay konut kredisi çekmeye devam ederken, söz konusu borç kalemi ilk çeyreğin prestijiyle 12.04 trilyon dolara yükseldi.

Yılın ilk çeyreğinde bir önceki çeyreğe göre 121 milyar dolar artan konut kredisi borcu, yıllık bazda 864 milyar dolar arttı.

Konut kredisi büyümesinde yavaşlama yaşanırken, finansman dahil konut kredisi kullanımı bu yılın ilk çeyreğinde 324 milyar dolara gerileyerek 2014’ten bu yana en düşük seviyeye geriledi.

Amerikalıların bu dönemde en çok ödünç aldığı diğer kalemler ise 1,6 trilyon dolarla öğrenci kredileri, 1,56 trilyon dolarla araba kredileri ve 986 milyar dolarla kredi kartları oldu.

Söz konusu dönemde öğrenim kredileri 9 milyar dolar, taşıt kredileri ise 10 milyar dolar arttı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

-
Başa dön tuşu